132.- Kuća građena od krova
riznica | 27 Oktobar, 2015 15:19Zazvoni telefon u agenciji, jednoga dana, i javlja mi se čovek da poruči projekat za porodičnu kuću. Dobro velim, napravićemo projektni zadatak ...ako tačno znate šta hoćete.
- Ma znam, gospođo, kako ne bih znao. Kupio sam građu i rogove isekao na meru! Sve je to meni majstor rekao. I on je sebi takvu kuću zidao, zna majstor. Vi samo da mi to iscrtate šta treba da bi se legalizovalo!
- Hm, ..progutah knedlu da šta ne kažem. A da li ste uzeli urbanističke uslove?
- Za šta uslove? Ma ko će meni govoriti šta ću ja na svojoj zemlji graditi!!
Osim toga, sve ću ja to legalizovati kad napravim, svi tako rade...
E ’bem ti arhitekte u zemlji u kojoj se kuće grade od krova a „legalizacija“ nakon izgradnje. Ali tako svi rade kako čovek reče. I ne samo da rade već ni bolje ni drugačije ne znaju. Većina arhitekata se svela na proste crtače projekata izvedenog stanja na objektu, takoreći tehničare.
A statičari? Trebaju li oni kome? Ne, u ovoj zemlji majstori sve znaju!
U kakvim kućama živimo i kako se gradilo u poslednjih 100 godina?
„Naime, kod objekata građenih do druge polovine 20. veka može se primetiti jasna izdiferenciranost po regionalnim, geografskim i klimatskim uslovima, zatim tipološke i morfološke razlike između urbanih i ruralnih sredina, itd. Od polovine 20. veka, lokalna komponenta slabi, tradicionalni sklopovi, materijali i tehnike gradnje bivaju zapostavljeni i preovlađuje uniformni, gotovo konfekcijski, pristup. Tako se može konstatovati da se od 1970-tih do danas može naći gotovo istovetni pojavni oblik stambene arhitekture u gotovo svim krajevima Srbije.Sa energetskog aspekta, može se konstatovati da većina zgrada obuhvaćenih ovim istraživanjem ne zadovoljava standarde, što s obzriom na način na koji su građene, uglavnom bez adekvatne dokumentacije i poštovanja propisa, ne iznenađuje.“
To da sve kuće nalikuju jedna drugoj nije ništa neobično imajući u vidu svetske tokove ne samo u arhitekturi već i u svim drugim oblastima a naročito modi, a onda se vršilo diferenciranje dodavanjem elemenata tradicionalne arhitekture i drugih pikanterija.
Ali sa ovakvim trendom možemo se zapitati da li će postojati i šta će se za sledećih 100 godina nazivati tradicijom?
Posted in
Priče .
Dodaj komentar: (1).
Trekbekovi:(0).
Permalink
«Next post |
Previous post»